А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

Аналітичний звіт «Доступ до соціальних послуг населення, яке постраждало внаслідок збройної агресії Російської Федерації»

опубліковано: 14 листопада 2024 оновлено: 22 січня 2025

Соціальні послуги, як дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їхніх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають, мають бути спрямовані на постраждале населення, враховуючи винятковість їхніх життєвих обставин та їхню можливу подвійну вразливість.

Визначено основу для оперативного та комплексного задоволення потреб, в тому числі внутрішньо переміщених осіб та інших постраждалих внаслідок збройної агресії РФ осіб,

 - це цифровізація процесів надання та отримання соціальних послуг, яка дає можливість впровадження електронних сервісів щодо подання заяв на отримання соціальних послуг, оцінювання потреб у соціальних послугах а також зумовить зменшення паперового обігу документів. Пріоритетом Уряду залишається впровадження Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, яка передбачена Стратегією цифрової трансформації соціальної сфери. Здійснюється удосконалення в частині створення електронних кабінетів надавачів соціальних послуг, в тому числі розглядається можливість створення «Кабінету ВПО». Визначення потреб населення в соціальних послугах потребує особливої уваги в умовах війни, що спричинено зміною профілю отримувачів соціальних послуг як через процеси внутрішньо переміщення так і виникнення потреб у нових послугах (робота з травмою, втратами) населення в цілому. У період воєнного стану відсутніми є вимоги щодо збирання, узагальнення та аналізу соціально-демографічних даних та проведення соціальних досліджень. Війна загострює проблеми існуючої системи надання соціальних послуг: - Обмежений людський капітал; - Відсутність єдиного підходу до організації структури системи надання соціальних послуг; - Ускладнений доступ до соціальних послуг в сільській місцевості; - Слабка матеріально-технічна база. Які соціальні послуги надаються населенню, яке постраждало внаслідок збройної агресії РФ?

Згідно з класифікатором соціальних послуг для внутрішньо переміщених осіб передбачено надання однієї соціальної послуги - послуга «соціальна інтеграція та реінтеграція».

Проте внутрішньо переміщені особи мають право на отримання й інших соціальних послуг:

- «інформування» та «консультування»;

- «соціальна профілактика», «соціальна адаптація» та «представництво інтересів»;

- «догляд вдома», «денний догляд», «підтримане проживання», «надання притулку» та «соціальний супровід»

- «муніципальна няня».

Прослідковується розмиття понять « соціальні послуги» та «соціальні виплати». Внутрішньо переміщених осіб забезпечено інформування через офіційні ресурси:

- сайт Міністерства соціальної політики України (в розділі «Громадянам»);

- сайт Національної соціальної сервісної служби України;