Аналітичний звіт «Доступ до соціальних послуг населення, яке постраждало внаслідок збройної агресії Російської Федерації»
Соціальні послуги, як дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їхніх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають, мають бути спрямовані на постраждале населення, враховуючи винятковість їхніх життєвих обставин та їхню можливу подвійну вразливість.
Визначено основу для оперативного та комплексного задоволення потреб, в тому числі внутрішньо переміщених осіб та інших постраждалих внаслідок збройної агресії РФ осіб,
- це цифровізація процесів надання та отримання соціальних послуг, яка дає можливість впровадження електронних сервісів щодо подання заяв на отримання соціальних послуг, оцінювання потреб у соціальних послугах а також зумовить зменшення паперового обігу документів. Пріоритетом Уряду залишається впровадження Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, яка передбачена Стратегією цифрової трансформації соціальної сфери. Здійснюється удосконалення в частині створення електронних кабінетів надавачів соціальних послуг, в тому числі розглядається можливість створення «Кабінету ВПО». Визначення потреб населення в соціальних послугах потребує особливої уваги в умовах війни, що спричинено зміною профілю отримувачів соціальних послуг як через процеси внутрішньо переміщення так і виникнення потреб у нових послугах (робота з травмою, втратами) населення в цілому. У період воєнного стану відсутніми є вимоги щодо збирання, узагальнення та аналізу соціально-демографічних даних та проведення соціальних досліджень. Війна загострює проблеми існуючої системи надання соціальних послуг: - Обмежений людський капітал; - Відсутність єдиного підходу до організації структури системи надання соціальних послуг; - Ускладнений доступ до соціальних послуг в сільській місцевості; - Слабка матеріально-технічна база. Які соціальні послуги надаються населенню, яке постраждало внаслідок збройної агресії РФ?
Згідно з класифікатором соціальних послуг для внутрішньо переміщених осіб передбачено надання однієї соціальної послуги - послуга «соціальна інтеграція та реінтеграція».
Проте внутрішньо переміщені особи мають право на отримання й інших соціальних послуг:
- «інформування» та «консультування»;
- «соціальна профілактика», «соціальна адаптація» та «представництво інтересів»;
- «догляд вдома», «денний догляд», «підтримане проживання», «надання притулку» та «соціальний супровід»
- «муніципальна няня».
Прослідковується розмиття понять « соціальні послуги» та «соціальні виплати». Внутрішньо переміщених осіб забезпечено інформування через офіційні ресурси:
- сайт Міністерства соціальної політики України (в розділі «Громадянам»);
- сайт Національної соціальної сервісної служби України;