Зайнятість внутрішньо переміщених осіб визначається одним із напрямів державної політики у сфері ВПО
Зайнятість є одним із найважливіших чинників функціонування і розвитку економіки. Незважаючи на те, що переважна більшість ВПО вирішили своє питання з працевлаштуванням, питання зайнятості і сприяння в зайнятості залишаються одними з викликів для ВПО. Ключовими є умови роботи та розмір оплати праці, які б задовольнили потреби ВПО на покриття оренди, необхідність придбання товарів як першої необхідності, так і довгострокового вжитку.
Сприянням зайнятості внутрішньо переміщених осіб займається Державна служба зайнятості та неурядові організації. З метою взаємодії на сайті Державної служби зайнятості запрацював онлайн-сервіс «Єдине вікно», за допомогою якого внутрішньо переміщені особи можуть отримати інформацію про неурядові організації, які надають допомогу в регіоні/громаді, зокрема у сфері зайнятості. Послуги, які надаються громадськими організаціями та благодійними фондами є різноманітними:
-кар’єрне консультування;
-допомога у навчанні;
-професійне навчання та програми бізнес-навчання спрямовані на розвиток підприємницьких навичок та підприємництва в цілому;
-підтримка бізнесу, у тому числі написання грантів, тощо.
Внутрішньо переміщені особи, зацікавлені в пошуках роботи можуть здійснити її пошук через Державну службу зайнятості та її регіональні філії, на Єдиному порталі вакансій або через чат-боти у Telegram та Viber та отримати матеріальну допомогу впродовж трьох місяців з наступного дня, після отримання статусу безробітного. Також внутрішньо переміщені особи мають можливість отримати нову освіту, професію, підвищити класифікацію безкоштовно шляхом отримання ваучера або відкрити власну справу отримавши грант від держави за програмою «єРобота». Також є можливість взяти участь у програмі «Армія відновлення», яка передбачає залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану. Види таких робіт залежать від потреб конкретного регіону.
На урядовому рівні забезпечено функціонування «Платформи для релокації бізнесу в безпечні регіони». Дана програма передбачає підтримку у повній або частковій релокації потужностей саме приватних підприємств, що постраждали внаслідок збройної агресії. Під підтримкою розуміється як підбір місця розташування для потужностей, так і допомога з перевезенням на нову локацію, сприяння в розселенні працівників та пошуку нових співробітників, підтримка у відновленні логістики, закупівлі сировини та пошуку ринків збуту.
Для більш детального ознайомлення з аналітичним звітом є можливість завантажити pdf файл аналітичний звіт «Зайнятість внутрішньо переміщених осіб»